Mire számíthat a közös munka során?

Tervezésekorr Ön és az építész tervező együtt gondolkodik. A sikeres együttműködés alapja a kölcsönös bizalom. Az építészeti tervezés célja, hogy a megbízói igényeket (esztétika, méret, helyiségek, tájolás stb.) összehangoljuk az adottságokkal (beépítési százalék, maximális építménymagasság, helyi szabályozások, műszaki lehetőségek, anyagi korlátok).

 

Az első találkozó: Az első találkozás alkalmával a kölcsönös megismerés a cél. Pontosítjuk az Ön igényeit, és a tervezési programot. Kialakul például, hogy milyen funkciókkal ellátott, mekkora épület, terv lehet optimális és hogy mekkora büdzséből gazdálkodhatunk. Pontosítani kell a telekre vonatkozó beépíthetőség lehetőségeit a helyi építési szabályzat alapján.

 

Kockás füzet: Vannak akik saját elképzeléseiket lelkesen igyekeznek megvalósítható formába ölteni, kockás papírral érkeznek esetleg valamilyen tervezőprogram segítségével készített vázlatot hoznak részünkre. Ez nagyon jó kiindulási alap a tervezési koncepcióhoz, de tévedés azt hinni, hogy ebből, megfelelő minőségű ház épülhet. A ház építészeti stílusának meghatározásához a példaként gyűjtögetett képek, fotók is sokat segíthetnek. Az is előfordul, hogy meglévő építész tervet akarnak adaptálni, az adott telekre. Sajnos az önkormányzati egyeztetések, a műszaki előírások megismerése, a telek tájolása és még sorolhatnám, sok esetben gátat szab az első elképzelt terv megvalósításnak, de ettől függetlenül a beruházói igények továbbra is az elsődleges szempontjai kell hogy legyenek az optimális építészeti megoldás megtalálásának.

 

Vázlatterv: A megbízói igények és a tervezési program alapján építész vázlatterv készül, mely már pontos méreteket is tartalmaz. A végleges építészeti vázlatterv kialakulásához, általában több találkozó is szükséges. Ebben a fázisban derül ki igazán, hogyha valami nem stimmel és sokszor ezen konkrét tervek ismeretében jönnek rá a megrendelők az első elképzeléseik hibáira, hiányosságaira. Érdemes tehát az egyeztetéseken alaposan átgondolni a házat. Az így kialakult  terveket előzetesen leegyeztetjük az önkormányzat építési osztályán.

 

Engedélyezési terv dokumentáció: A beadásra kerülő dokumentum az építészeti terveken kívül, (helyszínrajz, tereprendezési/kert/terv, alaprajzok, metszetek, homlokzatok) további dokumentumokat is tartalmaz.

 

Hivatali térképmásolat és tulajdoni lap, közmű nyilatkozatok: Megállapodás szerint, az ügyfél vagy az építész tervező szerzi be.

 

Kéményseprő vállalat nyilatkozata: Az építész tervező szerzi be, az építési engedélyezési terv alapján adja ki az érintett szakhatóság.

 

Statisztikai lap, Építési hulladék tervlap: Ezen adatlapokat az építész tervező tölti ki az épület méretei, műszaki adatai, valamint a várható építési folyamat adatai alapján.

 

Tervezői nyilatkozat: Mely arról szól, hogy az építészeti műszaki terveket az érdekelt szakhatóságokkal és a közművekkel a tervezés folyamán az építész egyeztette, a tervezett építészeti-műszaki megoldás megfelel a vonatkozó jogszabályoknak és hatósági előírásoknak, továbbá, hogy az építész  tervezési jogosultsággal rendelkezik.

 

Műszaki leírás: Az egyes szerkezetek kialakítására, megépítésére, és építés közbeni munkavédelmi intézkedésekről szól. Szerves része az építészeti terveknek, a kivitelezés, a műszaki leírás és az építészeti műszaki tervek együttes használatával történhet csak.

 

Tartószerkezeti műszaki leírás: Általában statikus készíti, az épület tartó szerkezeteire vonatkozó előírásokat, bizonyos esetekben statikus mérnök számításokat tartalmazza.

 

Tűzvédelmi műszaki leírás: Az épület anyagainak éghetőségi osztályba való besorolása alapján, minősíti az egész épületet.

 

Energetikai számítások: Az épület fűtött térfogata, határoló felülete, és a határoló felületek, rétegfelépítésének hőátbocsátási tulajdonságai alapján A++ kategóriától (új épület esetén) C kategóriáig minősíti az épületet.

 

Tervzsűri véleménye/Hiánypótlás: Az előzetes egyeztetések ellenére, ezek a dolgok még egy kis időre hátráltathatják az építési engedély megérkezését. Fontos tudni, hogy ha a hatóságoktól (tehát nem az ügyfél irányából)  terv módosításra vagy javításra való felszólítás érkezik, azt tisztességes esetben az eredeti építész tervező kötelessége ingyen saját költségén pótolni, javítani.

 

Összefoglalva: Látható, hogy az építészeti tervezés összetett és komplex feladat. Az elképzelésekre optimális megoldást mutató terv vázlatok elkészülte is egy hosszú egyeztetési munkafolyamat, tervezés eredménye, de ezután még legalább annyi, ha nem több munka vár az építész tervező mérnökére. Ahhoz, hogy jó minőségű házterv valósuljon meg, fontos az átgondoltság, amihez idő kell. Sokszor 1-1 döntés meghozatalára, érdemes aludni még egyet.

 

Mennyi idő? Egy átlagos családi ház építészeti engedélyezési terv dokumentációjának elkészítése kb. 3-4 hét, ami nagyban függ az építtető döntési gyorsaságától és kapcsolat tartási szokásaitól, valamint attól, hogy hány tervváltozatot készítünk számára.

 

Stílus Kft. | Cím: 8800 Nagykanizsa, Kossuth tér 2. | Tel. (93) 311-101 | e-mail: stilus.nagykanizsa@gmail.com